Peygamberimizin Örnek Ahlakı


Bir Hadis
Hz. Ömer (ra) anlatıyor: Resulullah (sav) buyurdular ki:

“ ALLAH'ın kulları arasında bir grup vardır ki, onlar ne peygamberlerdir ne şehidlerdir. Üstelik kıyamet günü ALLAH indindeki makamlarının yüceliği sebebiyle peygamberler de, şehidler de onlara gıpta ederler.”

“ Ey ALLAH'ın Resulü! Onlar kim, bize haber ver!”

“ Onlar aralarında ne kan bağı ne de birbirlerine bağışladıkları bir mal olmadığı halde, ALLAH'ın ruhu (Kur'an) adına birbirlerini sevenlerdir. ALLAH'a yemin ederim, onların yüzleri mutlaka nurdur. Onlar bir nur üzeredirler. Halk korkarken, onlar korkmazlar. İnsanlar üzülürken, onlar üzülmezler.” Ve şu ayeti okudu:

“Haberiniz olsun ALLAH'ın dostları var ya! Onlara ne korku var ne de onlar üzülecekler.” (Yunus, 10/62)

(Ebu Davud, Büyü 78)

Tümünü Gör
Videoyu izle
Sabah ve yatsı namazlarını cemaatle kılmanın mükafatını bilseydiniz, dizlerinizin üzerinde sürüne sürüne de olsa cemaate gelirdiniz, hadisini açıklar...
Videoyu izle
Sohbet dinleme adabına aykırı olan boş söz söylemek ve duyduklarından sadece hoşa gitmeyenleri aktarmakla ilgili hadisleri açıklar mısınız?
Videoyu izle
Meleklerle beraber uçmak için yapılması gerekenleri açıklayan hadisteki özellikler nelerdir?
Videoyu izle
İncilde geçen seyf ve asa sahibi ...
Videoyu izle
Kişi sevdiğiyle beraberdir, hadisini nasıl anlamalıyız? Ahirette kimlerle beraber olacağımızı nasıl anlayacağız?
Videoyu izle
Alemlere Rahmet Hazreti Muhammed (sav)
Videoyu izle
Dünyadayken yapılan bazı duaların karşılığının ahrette verileceğini ve bunların neler olduğunu bildiren hadisi açıklar mısınız?
Videoyu izle
Ey insanlar, Allah’ın meleklerden seriyyeleri vardır. Onlar, cennet bahçelerine uğrarlar, hadisini açıklar mısınız? Bu cennet bahçeleri nerelerdir?

   

-->