En son vefat eden sahabiler

 

Ebû Tufeyl Âmir bin Vâsile el-Leysî en son vefat eden sahabidir. Hicrî 100 ile 110 yılları arasında vefat ettiğine dair farklı rivayetler vardır. Bununla bera­ber, çeşitli beldelerde vefat eden sahabiler de ayrı ayrı zikredilmektedir. Me­sela Medine’de en son ve­fat eden sahabi Hicrî 99 tarihinde vefat eden Mahmud bin er-Rebî, Mekke’de Abdullah bin Ömer (73), Basra’da Enes bin Mâlik (93), Kûfe’de Amr bin Hureys, Şam’da Abdullah bin Büsr-i Mâzinî, Dımeşk’ta Vasile bin Eska...

Buna göre, Hicrî 110 tarihinden sonra hayatta olan hiçbir sahabi kalmamış­tır.

Yorumlar


Allahumme Salli ala seyyidina

Allahumme Salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve eshabihi ve etbaihi ecmaiyn! Allah tum sahabelerden razi olsun. Allah, resulu ve sahabilerinin yolundan ayirmasin. Amin Amin Amin, bi hurmeti Taha ve Yasin.

Hz.muhammet çok dürüst ve

Hz.muhammet çok dürüst ve saygın bir kişidir çok savaş kazanıp bizi kurtarmış ve islamiyeti getirmiştir

Hz.Muhammed (sav) alla'ın

Hz.Muhammed (sav) alla'ın (cc) kulu ve elçisidir.O ona verilen tebliğ görevini hakkı ile yerine getirmiş son peygamberdir.O yerine göre bir karıncayı incitmeyen ,bir ağacın yaprağını dahi koparmaktan çekinen nazik ve şefkatli bir insandı.Dolayısı ile savaş yorumunu pek beğenmedim,bunun yerine daha yumuşak ifadeler ile anlatılabilirdi,diye düşünüyorum.

   

-->