Sevde bint Zem’a

Sevde bint Zem’a. İsminin anlamı, “Kara ve esmer” demektir. Miladi, 577 yılında dünyaya gelmiştir.

Efendimiz’in (sas) ikinci eşidir. Sevde validemiz ilk eşi olan Sekran b. Amr ile beraber iman etmişlerdir. Fakat Mekkeli müşriklerden zulüm ve işkence görürler. Sekran vefat edince, Sevde validemiz altı çocuğu ile dul kalır. O sırada Efendimiz (sas) de altı çocuğu ile tek kalmıştır. Bu durumu fark eden Havle binti Hakim isimli hanım sahabi, Efendimiz’in (sas) yanına gelip Sevde validemizi tavsiye etmiştir.

Efendimiz (sas) Sevde validemiz ile evlenerek, hem onu Mekke’li kafirlerin zulmunden kurtarıp, altı çocuğu ile himaye ediyor. Hem de kendi çocuklarına bakacak bir hanım ile evlenmiş oluyordu. Bu evlilik zamanında Efendimiz (sas) 52 yaşında, Sevde validemiz ise 46 yaşında idi.

Efendimiz’in (sas), Sevde validemiz ile yapmış olduğu bu evlilik neticesinde çocuklarının bakımı konusunda sırtından büyük bir yük alınmış olunuyordu. Nasıl bir yük derseniz? Bilindiği gibi Efendimiz (sas) İslam’ı yaymak için Taif’e gittiğinde çocuklarını Sevde validemize emanet ederek gönül rahatlığı ile Mekke’den ayrılmıştır. Taif’te yaşadığı bunca sıkıntının yanında “Acaba çocuklarım, ne haldedir?” endişesini duymamıştır. Çünkü çocuklarının başında altı çocuk annesi saliha bir kadın olan, hanımı Sevde (ra) vardır.

Âişe validemiz onun hakkında şöyle buyurmuştur: “Benim kadınlardan en çok benzemeyi sevdiğim, arzuladığım Sevde bint Zem’a’dır. Tek bir kusuru varsa o da biraz asabi/hiddetli olmasıdır.(22)

Sevde validemiz, Miladi 644 yılında 68 yaşında Medine de vefat etmiştir.

______________

22. Ed-Dımaşkî, Subul el-Hudâ ve’r-reşâd fî sireti Hayri’l-İbâd, c. XI, s. 222

Yazar: 

Yorumlar


miladi 577 yılında doğan

miladi 577 yılında doğan mübarek annemiz 571 miladi yılında doğan efendimiz sav.ile evlenirken nasıl efendimizle sav. arasında 2 yaş fark oluyor?

Öncelikle şunu belirtmek

Öncelikle şunu belirtmek isterim; Bizler kitabın ön sözünde şunu belirtmişizdir "Hatadan beri sadece Allah'ın kelamı Kur'an'dır, ondan gayrı her kitap hataya mahkumdur". Burada Sevde validemizin evlilik yaşı 46 olması gerekirken insan fıtratı olarak hata ile 50 yazılmıştır. Hatamızı bize söyleyen kardeşimizden Allah razı olsun. Eleştirilere açığız. Bize hayatın her alanında her işin ahlakını öğreten dinimiz, eleştiri ahlakını da öğretmiştir. Resûlullah'ın Ailesi isimli eserimizin nasıl bir emek ile yazıldığını, kaç gece uykusuz kalındığını en iyi Rabbimiz bilir. Ancak "kopyala yapıştır" diye bir avam-i bir tabir ile bu hatayı ifade etmek ilmi bir eleştiriden çok uzaktır. Kaldı ki, ilk dönem alimlerimizin ve son dönem alimlerimizin de eserlerinde buna benzer hatalar görmekteyiz. Biliriz ki bu hata insanın fıtratında olan bir hatadır...Rabbim günahlarımızı afetsin... (Murat Tosun)

Allah razı olsun, bu sizi

Allah razı olsun, bu sizi takip etmeme mani bir durumda değil hee biz avammıyız avamız bu da bizim hatamız olsun. sürekli takip ettiğim ve benim çok değer verdiğim bir kurumsunuz sizin gibi kurumsal olarak Allah razı olsun irşad vazifesini hamdolsun mükemmel bir şekilde kuran ve sünnet yolunda yapan olunca biraz da hiddetli bir üzüntü karıştı özür dilerim ve cevabınız için de teşekkür ederim..

Sorularla İslamiyet'deki

Sorularla İslamiyet'deki hataların adreslerini belirtirseniz onları da kontrol edelim inşaAllah. Selamlar..

https://sorularlaislamiyet.co

https://sorularlaislamiyet.com/musibetlere-maruz-kalan-insanlara-nasil-t... ""Bismillâhi alâ nefsi ve mâlî ve dînî. Allahümme raddınî bi-kadâike ve bârik lî fîmâ kuddire lî, hattâ lâ uhibbe ta'cîle mâ ahhartehu ve te'hîra mâ acceltehu." ...

Tercümedeki hata düzeltildi,

Tercümedeki hata düzeltildi, rivayetin kaynağı eklendi. Uyarınız için Allah razı olsun. Sizin gibi müdakkik kardeşlerimiz olduğu için de Rabbimize hamd ediyoruz. Selamlar...

Allah razı olsun hocam biz de

Allah razı olsun hocam biz de sizin vesilenizle duaları zikirleri sahih kaynaklardan öğreniyoruz..

   

-->