Kutsal emanetler nerelerde sergileniyor?

Çoğumuz bu duyguyu yaşatacak belirli yerlerden haberdar olsak da sadece İstanbul'da bile Kutsal Emanetler'in korunduğu onlarca cami, türbe ve müze var.


Hırka-i Şerif: Efendimiz'den (sas) Veysel Karani Hazretleri'ne kalan hırka ile Veysel Karani'nin kuşağı ve takkesi, Hırka-i Şerif Camii'nde ziyaret ediliyor. Ayrıca Hırka-i Şerif Camii'nin bahçesindeki vakıf binasında Peygamber Efendimiz'in gömleği ve ayakkabısı korunuyor. Efendimiz'in günümüze gelen bir diğer hırkası da Topkapı Sarayı'nda. 

Kâbe örtüleri: Kâbe'nin siyah ibrişimden dokunan örtüsü her sene değiştiriliyor. Eski örtü parçalar halinde saklanıyor. Pek çok yerde örnekleri bulunan bu örtülerden ikisi Üsküdar Gülnuş Emetullah Valide Sultan Camii'nde ve Fatih Çarşamba'da Yavuz Selim Camii'nde saklanıyor. 

Kabir örtüsünden Hacer-ül Esved'in parçalarına

Ravza-İ Mutahhara örtüleri: Ayasofya'da padişah türbelerinin restorasyonu sırasında gün yüzüne çıkan tarihi hatıralar arasında Kâbe-i Şerif iç örtüsü ve Ravza-i Mutahhara örtüleri de vardı. Ortaya çıkan eserler Ayasofya'da sergilenmeye devam ediyor. Ayrıca Beyazıd Camii kıble duvarında ve Topkapı Sarayı'nda da Efendimiz'in kabir örtüleri bulunuyor.

Hacerül Esved parçaları: Kâbe'deki Hacerülesved'in küçük bir parçası, İstanbul'da Kanuni Sultan Süleyman'ın türbesinde bulunuyor. 4 küçük parçası da Sokullu Mehmet Paşa'nın Sultanahmet'teki Kadırga Sokollu Camii'nde muhafaza ediliyor.

Kutsal Emanetler: Topkapı Sarayı Hırka-i Saadet Dairesi'nde korunmakta olan kutsal emanetler, Peygamber Efendimiz (sas)'e, Kâbe'ye ve bazı sahabelere ait maddi hatıralardan oluşuyor. Bu hatıralar Yavuz Sultan Selim'in 1517'de Mısır'ı fethinden sonra İstanbul'a getirilmiş, bir bölümü de farklı İslâm ülkelerinden derlenmiş. Topkapı'daki emanetler arasında Peygamberimiz'in hırkası, Uhud'da kırılan dişi, kadehi, sancağı, yayı, kılıçları da bulunuyor. 

Kadem-i Şerif: Peygamber Efendimiz (sas)'den günümüze ulaşan mukaddes emanetlerden biri de taş ve tuğla zemin üzerinde bulunan ayak izleri. Hz. Muhammed (sas)'in Kudüs, Mısır ve Taif olmak üzere çeşitli yerlerde ayak izinin bulunduğu biliniyor. İstanbul'da da birçok yerde Peygamber Efendimiz'in mübarek ayak izleri muhafaza ediliyor. Bunların bir kısmı Topkapı Sarayı'nda. Diğerleri ise Eminönü'nde I. Abdülhamid Türbesi'nde, Eyüp Sultan Camii'nde ve Laleli'de III. Mustafa ile III. Selim Türbesi'nde bulunuyor. Mardin'de de Hatuniye Medresesi'nde Efendimiz'in mübarek bir ayak izi yer alıyor. 

Sakal-ı Şerif: Ashab-ı Kiram tarafından biriktirilen ve günümüze kadar ulaşan Efendimiz'in saç ve sakal telleri, birçok camide özellikle Kadir Gecesi'nde ziyarete açılıyor. Bu yıl Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmed ve Eyüp Sultan türbelerinde sakal-ı şerifler Ramazan boyunca ziyarete açıldı. İstanbul'da Beyazıt Meydanı'ndaki Vakıf Hat Sanatları Müzesi'nde ise Peygamberimizin bir tutam saçı, kuşak-ı şerifi ile zıbın-ı şerifinden bir parça bulunuyor.
 

Yazar: 

Yorumlar


bu emanetler neden türkiyede

bu emanetler neden türkiyede mekkede yada medinede olması gerekmiyormutürkiyeye nasıl gelmiş bu emanetler

Türkiye'ye Büyük Osmanlı

Türkiye'ye Büyük Osmanlı İmparatorluğu tarafından getirilmiş.Yani atalarımız tarafından.Türkler Allah'ın askerleridir ve en büyük islam koruyucularıdır.Peygamberimiz bile İstanbulu fetheden komutan ne güzel komutandır diyerek Türk milletini onore etmiştir.Bu emanetlerin bizde olması tabiki emanetler için en iyisidir.

ey peygamber sana gayptan

ey peygamber sana gayptan soruyorlar deki gaypın bilgisi ALEMLERIN RABBI ALLA HA AİTTİR BU NEDENLE GÜNÜMÜZ DE BİRÇOK İSLAM TARIHÇİSİ VE İSLAM DİNİ PORF LARI İLAHIYAT DEKANLARI SİZİN BELİRTTİĞINIZ ŞEKİLDE O KOMUTAN NE GÜZEL KOMUTANDIR SÖZÜNÜ YALANLAMIŞLATDIR SADECE UYDURULMUŞ BİR RİVAYETTİR KUR ANİ KERİMLE ÇELİŞMEKTEDİR KUR ANİ KERİMLE ÇELİŞEN HADİSLER YALAN VE UYDURMADIR EY PEYGAMBER SANA MÜCİZE GÖSTER DİYORLAR SENİN MUCİZEN ELEMLERE BİR RAHMET BİR REHPER BİR YOL GÖSTERİCİ BİR ÖĞÜT OLAN APAÇİK KUR ANDİR O KUR AN DA BİZ HERŞEYİ TAS RAMAM EYLEDİK NOKSANI YOKTUR ONU GÖNDEREN BİZİZ KORUYUCUSUDA BİZ OLACAĞIZ ALLAH ALIMDİR HAKİMDİR HERŞEYE GÜCÜ YETER BİLGİLERINIZE SUNARIM SEVGİLERİMLE,

ALLAHIM BİZ ÜMMETİNİ HR NE

ALLAHIM BİZ ÜMMETİNİ HR NE KADAR KENDİSİNE LAYIK OLAMADIKSA DA VEYSEL KARANI HZ. GİBİ SEVER İNŞALLAH.BİRDE VEYSEL GARANİ HAZRETLERİNİN MÜJDELEDİĞİ DUASINA NAİL OLAN ''YA RABBİM SEN PEYGAMBER S.A. EFENDİMİZİN ÜMMETİNİ AFFET YOKSA BEN BU HIRKAYI NASIL GİYERİM'' DEDİĞİ ÜMMETLERİ ARASINA NAİL EYLE AMİN.

emanette sahip çikmak her

emanette sahip çikmak her müslumanın görevidir

Rabbim cümlemizi peygamber

Rabbim cümlemizi peygamber efendimizin şefaatine nail eylesin amin

amin kardeşim

amin kardeşim

ikicihan güneşi hz.muhammed

ikicihan güneşi hz.muhammed mustafa sav in bu kutsal emanetleri ona sav e daha da özlemimizi artırıyor ama hz muhammed mustafa sav e layık ümmet olamıyoruz ne yazıkki ona layık ümmet olmak dileğiyle.....

arkadaşlar hamd olsun ki

arkadaşlar hamd olsun ki şavaşlar istilalar görmüş iken bu vatan bu millet rabbi zülcelal düşmana ruhsat verip fırsat verip bu emanetleri bizden aldırmamıştır bu da demektirki yine islam aleminin başına bu necip millet gececek ve oşanlı sancagı inşallah biz taşıyacagız

   

-->